Минулої п’ятниці в актовій залі Херсонського державного університету відбулося перше засідання ради регіонального розвитку Херсонської області «Перспективи регіонального розвитку області: концептуальні засади планування майбутнього». У заході взяли участь перший заступник Голови Верхової Ради України Ірина Геращенко, головний консультант Головного департаменту регіональної політики Адміністрації Президента України Валентина Попович, представники виконавчої влади та органів самоврядування, народні депутати України Олександр Співаковський та Сергій Хлань, посланці бізнесу та інвестори, керівники профільних структурних підрозділів, голови новостворених громад області, представники інститутів громадянського суспільства та інші.

Відкриваючи засідання ради, голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв зауважив: «Нещодавно Президент України Петро Порошенко на Раді регіонального розвитку загальнодержавного значення, що відбулася у Києві, поставив перед усіма нами одну задачу: розробити план наших майбутніх дій на 2019—2021 роки та презентувати бачення розвитку регіону з усіма викликами, які сьогодні є. А їх у нас багато».

Що робити? Усвідомлено, без парадної, здебільшого усної, штурмівщини, йти обраним шляхом, враховуючи прорахунки та передовсім — набутий досвід.

«Ми ставимо перед собою завдання на грудень-січень відпрацювати з усіма плани перспективи розвитку Херсонщини на 3 роки і у лютому затвердити їх, — підкреслив Андрій Гордєєв. — Коли вся область (а це і бізнес, і громадяни, котрі планують своє майбутнє у Херсонській області, а особливо молодь) розуміє напрямок руху розвитку краю, то ми можемо бути впевнені: у нас усе вийде! Якщо молодь буде знати, що у нас є робочі місця, то вона не шукатиме кращої долі за кордоном. Так само й бізнес. Якщо інвестори будуть бачити перспективи, то вони вкладатимуть кошти та розбудовуватимуть регіон».

Раз по раз на великому інтерактивному екрані, встановленому на сцені форуму, з’являлися цифри, факти, графіки, діаграми…

Сухі цифри і факти, а за ними — наполеглива праця тисяч робітників і селян, службовців і державних чиновників, а у підсумку — документальна (без ретуші) фотографія пройденого шляху, у даному разі — з 2014-го по 2017 рік.

Із визначальних показників у економіці (індексів валового регіонального продукту і випуску промислової продукції, темпів росту капітальних інвестицій, обсягів виконаних будівельних робіт і темпів зростання реальних зарплат) чітко видно, що Херсонщина покинула депресивну «гавань», у якій вона стояла на якорі не одну п’ятирічку. На підтвердження сказаного — лише два свідчення. Так, темпи капітального будівництва з мінус 13,9% зросли до плюс 143%, а обсяги будівельних робіт — із мінус 27,4% піднялися до 43%.

Під лежачий камінь вода не тече — кажуть в народі. А камінь таки зрушив! Завваживши це, Київ підставив краянам і своє плече. За три звітних роки Херсонщина одержала від держави 135,6 млн гривень субвенції на реалізацію 171 проекту!

Така велика кількість задумів свідчить про одне: степова прикордонна область, не чекаючи вказівок згори, не обтираючи стіни в урядових коридорах і приймальнях, діє. І діє результативно.

На екрані — черговий слайд із промовистою назвою: «Децентралізація = Фінансова незалежність громад». А там, де незалежність, там конкретні справи. Об’єднані територіальні громади ще не встигли, як мовиться, «награти м’язи», а вже навіть скептикам довели, що за об’єднанням (по-народному гуртуванням) — майбутнє.

За короткий час народження і становлення саме завдяки ОТГ (об’єднаним територіальним громадам. — Ред.) у Станіславі Білозерського району з’явилося швейне виробництво, у Кочубеївці Високопільського району — Центр надання адміністративних послуг, у Музиківці і Великих Копанях поліпшилося медичне обслуговування, у Асканії-Новій за участі Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) реалізується програма DOBRE. І таких показових прикладів — не один десяток.

Не випадково на Раді регіонального розвитку голова облдержадміністрації торкнувся і питання процесу утворення об’єднаних територіальних громад, наголосивши: «Впровадження реформи децентралізації довело її економічну та політичну ефективність, і тому вона вже точно має стати незворотною. На цьому наголосив Президент України Петро Порошенко на сьомому засіданні Ради регіонального розвитку. Нині на території Херсонської області вже утворено 30 об’єднаних територіальних громад, до складу яких увійшло 103 сільських, селищних та міських територіальних громад (в тому числі місто обласного значення Нова Каховка). Таким чином вже 63,5% мешканців проживають у спроможних територіальних громадах області. Пріоритетним завданням є завершення процесу об’єднання територій до кінця 2019 року, до початку місцевих виборів».

Не забуваймо і про те, що з окупацією «братньою» Росією Криму Херсонщина стала прикордонною областю, тож доводиться їй долею випадку боротися на двох фронтах — соціально-економічному і оборонному. А це (доведено історією!) надзвичайно складно. За звітний період на заходи оборонного характеру уже витрачено 18 мільйонів гривень. Тут і створення військово полігону та боєздатної військової частини, і придбання безпілотних авіаційних комплексів, і, зрештою, навчання загону територіальної оборони.

До честі Херсонщини, область неухильно виконує покладені на неї непрості завдання. А там, де непросто (така вже діалектика!), завжди важко. В той же час знаходяться критики, а точніше — критикани, котрим і ранок вечором здається.

«Ми вже звикли до критики нашого регіону, але так мало говоримо про те, що робиться для розвитку Херсонщини, — сказав із цього приводу голова облради Владислав Мангер. — Чомусь критикани принципово уникають розмов про успішну роботу нашого аеропорту «Херсон», хоча ті самі персони не вірили в те, що цей об’єкт працюватиме. Важко знайти серед їхніх коментарів і інформацію про підтримку зрошення на Херсонщині, розвиток енергозберігаючих технологій тощо. Давайте вже гучно говорити про те, що робиться й працює в області! Давайте поважати себе і рідну землю», — закликав з трибуни Владислав Мангер.
Важливу для відродження краю тему — вітчизняних інвестицій — порушив тепло зустрінутий присутніми Герой України, генеральний директор ТОВ СП «Нібулон» Олексій Вадатурський.
«Маємо велику інвестиційну програму, одним з пріоритетів якої є відновлення обробки рису саме Херсонської області, — сказав зокрема відомий в Україні і далеко за її межами підприємець. — Зможемо інтегруватися з місцевими рисоводами й зробити область центром забезпечення рису для всієї України».
Вже у новому році, до початку якого залишилося менше місяця, саме у нас, зокрема у Голій Пристані, розпочнеться реконструкція і добудова рисопереробних підприємств і елеваторних потужностей. Олексій Вадатурський також подякував керівництву області за сприяння у розвитку діючих і спорудженні нових підприємств, підпорядкованих ТОВ СП «Нібулон».
Низку важливих не лише для регіону, а й для держави проблем порушив у своєму виступі на засіданні Ради регіонального розвитку Херсонщини в. о. голови Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти Олександр Співаковський. Мова — про вартість людського капіталу в структурі національного багатства України.

«У Сполучених Штатах Америки, у розвинутих країнах Європи в структурі національного багатства 85% — це вартість людського капіталу. Давайте подивимося на Україну. Починаючи з 1990-х років, за оцінками аналітиків, у структурі національного багатства України людський капітал займав 57%, а сьогодні займає 47%». Це ілюстрація того, що «ми маємо яскраво виражену сировинну модель розвитку країни», — вважає парламентар. На його думку, ступінь піднесення людського капіталу на належний рівень визначається трьома компонентами. Що це за компоненти?

«Ключові його контексти, інструментарії: перше — це освіта, якісна освіта, освіта масова, а не елітарна. Друге — це охорона здоров’я, якісні медичні послуги. І третій компонент — це інфраструктура добробуту, включаючи робочі місця високооплачувані та адміністративні послуги. Тільки за умови цих трьох компонентів ми можемо говорити про те, що ми будемо мати ключовим елементом регіонального розвитку людський капітал».

Почесний консул Швеції в Україні Карл Стурен серед інших зупинився на питанні зрошення області, що лежить у зоні ризикованого землеробства: «Сьогодні тут присутні багато людей, котрі зрушують розвиток зрошення з мертвої точки. Якщо порівнювати Херсонщину зі штатом Каліфорнія, який є найзрошуванішим у світі, то зрошувальних земель на душу населення тут вдесятеро менше, ніж могло бути на Херсонщині. Якщо порівнювати, то 0,12 гектара на душу населення припадає у Каліфорнії, а наш регіон має потенціал у 1,2 га на душу населення. Для цього існує вся необхідна інфраструктура. Якщо цей потенціал буде реалізований, то область буде найбільш зрошуваною територією в світі».

Карл Стурен також наголосив на дуже важливому, на наш погляд, моменті: «У нинішній ситуації Херсонщина — форпост не тільки для України, але й для країн ЄС. Ми як інвестори, незважаючи на важкі часи у країні, дуже комфортно почуваємося в області». Оцінюючи значення Ради для регіону, етнічний швед, для котрого Україна стала другою домівкою, додав: «Сьогодні голови обласної державної адміністрації Андрій Гoрдєєв та обласної ради Владислав Мангор проводять дуже важливий та значущий для Херсонщини форум щодо розвитку регіону. Керівники знаходяться цілкoвитo у різних політичних партіях, але вони ніколи не дозволяють своїм стремлінням та політичним чварам стати вище за безпеку області. Саме тому неприємнo, що народний депутат України Борислав Береза виклав у інтернеті дуже негативний пост, який ставить його особисті політичні амбіції вище, ніж державна безпека України».

На питаннях зрошення області, його перспективах зупинився і народний депутат України від Херсонщини Сергій Хлань, котрий як парламентар багато робить для того, аби не лише відродити втрачені десятки тисяч гектарів меліорованих раніше земель, а й зрошувати нові площі.
Емоційно насичений виступ міського голови Нової Каховки Володимира Коваленка стосувався людського фактору у розвитку регіону. А тут не лише багато білих, й темних плям, які потрібно виводити.

«Нам всім дуже потрібна єдність, незважаючи на ідеологічні погляди кожного, — сказала у своєму слові до учасників Ради регіонального розвитку перший заступник Голови Верховної Ради України Ірина Геращенко. — Рішення про прийняття воєнного стану дало можливість мобілізувати іноземних партнерів та спонукати посилення санкцій щодо країни агресора». Віце-спікер привітала присутніх з отриманням довгоочікуваного Томоса та висловила сподівання на якнайшвидше створення єдиної помісної церкви в Україні.

Своєрідним епілогом до першого засідання обласної ради регіонального розвитку став заклик до присутніх голови облдержадміністрації Андрія Гордєєва: «Ми самі пишемо свою історію, тож пишімо її впевненою рукою».

Учасники ради на конкретних прикладах дали відповідь на те, чому планування територій важливе і що потрібно робити для того, аби це планування відповідало потребам краю у світлі нинішніх вимог і викликів.

  

  

Василь ПІДДУБНЯК, Анатолій ЖУПИНА.
Фото авторів.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter