27 лютого виповнюється 75 років від Дня визволення селища Нововоронцовка від німецько-фашистських загарбників. Це сталося в результаті вдалого проведення Нікопольсько - Криворізької операції військовими 3-го і 4-го Українських фронтів з 30 січня по 29 лютого 1944-го року.

У напрямку Нововоронцовки діяли війська 6-ої армії, які рано-вранці 27 лютого перейшли у рішучий наступ і назавжди звільнили Нововоронцовку та інші населені пункти району від окупантів. Бої за звільнення селища вела безпосередньо 333-я стрілецька дивізія під командуванням генерал-майора Голоско. У числі перших, хто увійшов у Нововоронцовку, були командир розвідувальної роти цієї дивізії, наш земляк – старший лейтенант Георгій Федорович Літвінов та капітан Іслам Ісакович Сафіулін, яким пізніше було присвоєно звання Почесного громадянина Нововоронцовки.

У зведенні Радіоінформбюро за 27 лютого 1944-го року повідомлялось: «Південніше Апостолово наші війська заволоділи районним центром Миколаївської області Нововоронцовкою і населеними пунктами Осокорівка, Фирсівка, Золота Балка, Гаврилівка, Петропавлівка, Хрещенівка, Володимирівка…»

Роки відходять. Чимало стирається у пам’яті про ті жахливі події. Але нинішнє і прийдешні покоління ніколи не забудуть імена тих, хто не шкодував себе, боронив наші міста і села від фашистських загарбників. Волелюбний народ надзвичайно дорого заплатив за своє визволення. Кровопролитна війна, яка в цілому тривала 1418 днів і ночей, забрала із життя мільйони людських душ, в тім числі біля 6 млн. жителів славної України.

Свій вагомий внесок у справу розгрому завойовників внесли мешканці нашого району. Адже на початку війни у діючу армію з району було мобілізовано 3325 чол. Та створено народне ополчення у складі 1290 чол.

Наші земляки воювали на різних фронтах цієї війни, проявляючи при цьому особливу стійкість, відвагу і героїзм.

При звільненні Криму здійснив мужній подвиг і загинув уродженець Нововоронцовки Герой Радянського Союзу гвардії молодший лейтенант Іван Михайлович Бережний. У битві за Дніпро удостоєнні звання Героя Радянського Союзу Стрижак Володимир Степанович та Нагорний Михайло Петрович, а за форсування річки Вісла – Карнаушенко Михайло Павлович. Відійшли у вічність ці герої, але плоди їх благородства назавжди залишаться у нашій пам’яті.

Відомо, що ця кровопролитна бойня принесла численні жертви. Тільки у 17 братських могилах на території нашого району поховані 2287 солдатів і офіцерів Радянської Армії, які визволяли нашу землю. У боротьбі за визволення села Дудчани повторив подвиг О. Матросова і загинув Герой Радянського Союзу Мінігалі Губайдулін. 1954 наших земляків не повернулись у свої сім'ї. Їх імена навічно викарбуванні на пам’ятниках слави населених пунктів району.

Багато наших земляків пройшли складне фронтове життя і завоювали щиросердечну повагу та шану. Серед них з особливою гордістю хочеться назвати безпосереднього учасника цих пекельних боїв Сулиму Павла Івановича з с. Гаврилівка.

Окремо слід підкреслити про велич заслуг працівників тилу. Адже тільки серед жителів селища Нововоронцовка 59 чоловік нагородженні медаллю «За доблестный труд в Великой Отечественой войне 1941-1945 гг.».

Тож щира подяка всім, хто визволяв нашу землю, кував перемогу в тилу, відбудовував зруйновані села, засівав зерном зранену війною землю у повоєнні часи.
Серед численного загону славних славних хліборобів необхідно назвати Героя соціалістичної праці комбайнера с. Осокорівки Івана Степановича Некрута, який у складні повоєнні часи 15-річним юнаком поступив на курси механізаторів, успішно їх закінчив і все своє свідоме життя працював хліборобом. І не просто працював, а був першим у списку передовиків. Невдовзі Іван Степанович буде відзначати свій 90-й рік народження, з чим сердечно всі його вітаємо.

Шановні ветерани війни і праці, діти війни!

Своєю мужністю та невтомною працею Ви показали вражаючий приклад того, як треба любити свій народ, берегти рідну землю, творити всенародний добробут і цим самим заклали міцні підвалини нашого сьогодення. У нинішніх умовах всі первинні ветеранські організації залучені до участі у проведенні Всеукраїнської естафети пам’яті «Слава захисникам України», яка присвячена 75-річчю її звільнення від фашистських загарбників. В усіх наших населених пунктах проводяться відповідні заходи щодо посилення роботи по увіковіченню пам’яті бойових і трудових подвигів славного покоління. З особливим наголосом хочеться нагадати нашим недругам про те, що з нами живе і розвивається відома настанова наших пращурів: Хто до нас з мечем прийде, той від нього і загине. На цьому стояли і стояти будуть нинішнє і прийдешнє.

Шановні ветерани війни та праці, діти війни, всі мешканці району! Прийміть щирі вітання з 75-річницею визволення від німецько-фашистських загарбників та побажання кожному дому, кожній родині миру і злагоди, благополуччя і добра. Міцного всім здоровя та довголіття!

За дорученням президії голова районної первинної ради ветеранів, Почесний ветеран Р.О. Клочанюк

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter