У 1832 році дипломований математик, професійний художник і професор університету Нью-Йорка 41-річний Семюел Морзе захопився експериментами з електромагнетизму й через чотири роки у нього виникла ідея створення однопровідного телеграфу, перший макет якого продемонстрували 6 січня 1838 року.

Передавання повідомлень здійснювали за допомогою послідовного ряду крапок і тире – коду, що його розробив помічник Морзе фізик Альфред Вейл, який сконструював також ключ для його передавання.

У червні 1840 року Морзе отримав патент на свій винахід і наступні кілька років присвятив пошуку коштів на побудову першої телеграфної лінії. Морзе і Вейл демонстрували макет телеграфу в різноманітних інститутах і компаніях, але лише після аудієнції в президента США Мартіна Ван Бюрена і залучення в компаньйони одного з конгресменів у 1842 році Конгрес США виділив $30 тис. на побудову 38-мильної телеграфної лінії Вашингтон-Балтимор.

Перша спроба прокласти її під землею зазнала фіаско і лінію було протягнуто на стовпах вздовж залізниці. 24 травня 1844 року з підвалу Капітолію у Вашингтоні на апараті власної конструкції Морзе відстукав повідомлення What hath God wrought («Що творить Бог»), яке прийняв Вейл у Балтиморі. У травні 1845 року було створено компанію Magnetic Telegraph Company для побудови ліній між Вашингтоном, Нью-Йорком, Філадельфією, Бостоном і Новим Орлеаном.

Наступні роки Семюел Морзе присвятив судовій боротьбі з компаньйонами і конкурентами за право вважатися єдиним винахідником телеграфу. Лише в 1854 році Верховний суд визнав його авторські права на телеграф. Завдяки своїй простоті ще в 1851 році телеграфні апарати Морзе, які передавали 30 знаків за хвилину, було офіційно прийнято як стандарт у Європі (окрім Великобританії, де поширення набув телеграф Вільяма Кука і Чарльза Вітстона, запатентований в 1837 році), що зробило Морзе багатою людиною. Його прийняли до наукових товариств багатьох країн, він отримав державні нагороди Туреччини, Австрії, Франції, Данії, Іспанії та Італії. Однак визнання на батьківщині до Морзе прийшло лише в кінці життя: у 1871 році, за рік до смерті, в Центральному парку Нью-Йорка йому було встановлено монумент.

У 1988 році Інститут інженерів з електротехніки та радіоелектроніки США визнав телеграф Морзе одним з визначних досягнень людства.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter