У сільській місцевості малозабезпеченим сім’ям, особливо одиноким молодим матерям із дітьми, й не тільки, матеріально виживати непросто. Не став винятком і Нововоронцовський район.

Із ранньої весни й до пізньої осені працездатні жінки та чоловіки можуть отримати непогано оплачувану сезонну роботу на полях, а круглий рік - на міні-будівельних майданчиках. Виїжджають на заробітки й за межі району та області. Упродовж багатьох років на місці так і не змогли до кінця подолати дефіцит робочих місць.

На покращення стану справ степовиків намагаються впливати керівники району, голова Нововоронцовської селищної ради Володимир Марчук та його сільські колеги, керівники сільгосппідприємств та фермерських господарств, сфери торгівлі, медицини тощо. А Нововоронцовська районна філія Херсонського обласного центру зайнятості (директор Наталія Терно) цілеспрямовано розвиває та підтримує багаторічні ділові партнерські зв’язки з роботодавцями, сприяючи безробітним у працевлаштуванні та здобутті нових професій .

- До важливої державної справи створення додаткових робочих місць та своєчасну виплату заробленого постійно піклуються директор ПрАТ «Придніпровське», орденоносець, заслужений працівник сільського господарства України Микола СВІТЛИЧНИЙ, директор ДП ДГ «Піонер» Вячеслав БЄЛОВ, директор СПП «Степове», орденоносець, заслужений працівник сільського господарства України Володимир ШЕПЕЛЬ, директор ДСП «Агрофорум–2» Сергій Пушкарь та інші, - доповнила Наталія Терно. – Наші господарники по-справжньому вболівають як за родючість гектарів, так і за долю сотень людей.

Та все ж, багатьом молодим і середнього віку чоловікам та жінкам доводиться шукати роботу не лише в Україні, а й на далекій чужині.

Напевно, не всі посадовці всебічно аналізують актуальну статистику: хто та за яких обставин уперше в житті або роками (!), покидаючи родинне гніздо, змушений виїжджати на заробітки у Польщу, Росію, Італію, Чехію, Латвію, Німеччину, Норвегію та інші країни?! Правда, не одна молода сім’я з дітьми не обілена субсидіями, іншими пільгами. І впродовж років досить чуйнішими та відповідальними стали до їхніх проблем та запитів служба у справах дітей райдержадміністрації (начальник Юлія Хупавченко), сільські та селищна ради, Нововоронцовський районний центр соціальних служб для сім’ї дітей та молоді (керівник Олена Бриж) відділ освіти, молоді та спорту РДА (начальник Тетяна Фоменко), Нововоронцовське відділення поліції ГУНП у Херсонській області (начальник, підполковник поліції Олег Однолько) та інші служби.

Українська держава щомісяця асигнує на соціальний захист неповнолітніх дітей мільйони гривень. До слова, «СУДОВО-ЮРИДИЧНА ГАЗЕТА» повідомила, що в Україні максимальний розмір допомоги одиноким матерям у 2020 р. має зрости: для дітей віком до 6 років із 1779 до 1921 грн.; віком від 6 до 18 років із 2218 до 2385 грн.; віком від 18 до 23 років із 2002 до 2270 грн.

На жаль, має місце зворотний бік «медалі». Якби деякі з них не тринькали гроші на вітер, влаштовуючи п’яні застілля зі кумами та друзями, не купували речей, без яких можна легко обійтися, не передоручали виховання кровинок ненадійним родичам та людям, далеким від милосердя та сімейної педагогіки, не залишали без материнської ніжності, то не доводилося б їм ховати очей від сорому та нести відповідальність перед законом. Не секрет, деякі батьки, й, навіть, їхні гості зовсім не проти, аби неповнолітні разом із ними вживали пиво, іскристе магазинне та домашнє вино. Як результати такої «поблажки», синочки та донечки не радіють дитинству, як їхні ровесники, а, навпаки, недоїдають, недосипають, носять обноски, хворіють. І нерідко страждають від домашнього психологічного та фізичного насилля. Дуже прикро, є такі дітки, що палять, уже скуштували заборонений «плід»: пиво. А в старших класах цікавляться міцними спиртними напоями та зрідка «веселою травкою». Ось до яких наслідків може призвести не зовсім відповідальне ставлення горе-батьків до виховання рідних спадкоємців.

…Нововоронцовський районний суд Херсонської області, під головуванням судді Вячеслава Каневського, восени розглянув справу за позовом служби у справах дітей Нововоронцовської РДА в інтересах малолітніх дітей: Іванка та Алінки до їхньої матері Валентини. (З етичних міркувань, імена змінені, як і не вказані їхні прізвища та назва населеного пункту, - Авт.) Йшлося про їх відібрання без позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів.

Під час судового засідання з’ясовано, що в матеріалах справи задокументована інформація про те, що до 8-річного Іванка застосовувалися заходи фізичного та психологічного насилля не сторонніми особами, а бабусею. Лагідна та турботлива бабця не знайшла нічого кращого, як маленького хлопчика… прикувати металевим ланцюгом до ліжка. Бачте, таку міру покарання жінка визначила, не відаючи, що дикунські методи межують із кримінальним правопорушенням?! Не віриться, що з серця літньої жінки зникають любов та милосердя до внучка! Невже їх замінили черствість та жорстокість?!

Суд, зокрема, встановив, що до Іванка, за інформацією Нововоронцовського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, були «виявлені факти з ознаками фізичного насилля. Відповідач, зокрема, мама Валентина три (!)дні була відсутня за місцем проживання. А про її дітлахів по-своєму піклувалася бабуся Віра, котра, ймовірно, чинила насильство. Під час обстеження умов проживання дітей, встановлено: брудні (одяг брудний, рідко миються), у будинку виявлено металевий ланцюг (!), прикутий до ліжка. З пояснень бабусі, ланцюг таки став засобом покарання внука». Жінка жалкує про свій учинок.

- Бабусю внуків Іванка та Алінки Віру в минулих роках було… позбавлено батьківських прав на дітей, котрі вже стали дорослими, зокрема, Валентина, - розповіла журналісту начальник служби в справах дітей РДА Юлія Хупавченко (на фото). – А молода мама Валентина минулого літа, навіть, жодного разу не зателефонувала та не порадувала гостинцями своїх діточок, котрі оздоровлювалися в санаторії на території нашого району. Невже рідненькі кровинки стали для Валентини чужими? Щиро хочеться вірити у зворотне...

Хто може спростувати, що швидка на розправу бабуня й раніше не шкодувала стусанів та матюків?! Хіба така «турбота» зітреться з пам’яті малечі?!.

…Зі зворушливої розповіді про власне раннє дитинство мешканця одного з сіл В. журналіст довідався про те, як напідпитку отчим із силою стукав його маленькою головою об кухонний стіл. «У нас уже підростають, як із води, діточки! Та ні я, ні моя дружина, ні бабусі та дідусі, ні інші родичі ніколи не дозволять собі рукоприкладства, розпивання напоїв із градусами у присутності дітлахів, а про нецензурну лайку годі й казати! – гаряче запевнив співбесідник. – Пам’ятатиму нелюдську «ласку» й «турботу» вітчима та безсилля моєї лагідної матері...».

Не секрет, деякі молоді батьки й, навіть, їхні гості зовсім не проти, аби неповнолітні разом із ними за столом не лише пригощалися смачними стравами та десертами, а й розпивали напої з градусами. Нерідко це відбувається під час родинних свят, галасливих п’яних оргій, під шкідливі для людського здоров’я децибели реп-музики та пісень, крики!

Не лише у деяких селах, а й у райцентрі мали місце такі факти! Або: поки не урвався терпець, односельці не повідомляли відділенню поліції?! Батьки, рідня та чужі люди розважаються до пізньої ночі, а їхні дітки мимоволі слухають добірне матюччя або стають свідками бійки між підпилими гостями та близькими, котрі в такий некоректний спосіб з’ясовують між собою стосунки.

Діти шкільного віку мимоволі стають свідками, як тато з мамою між собою сперечаються з матюками, обговорюючи «стратегію», де і чим можна поживитися на дурничку та обдурити ближнього. І на страх і ризик, в обхід приладу обліку, за міцними дверима «зекономити» тисячі (!) гривень на розкраданні енергоносія і т.п. Та ж колись їх виведуть «за вухо та на сонце». Горласті злодії зі стажем, аби хоч якось прикрити себе, …розширюють (!) коло спільників, Навіть дають «цінні» поради! Та колись у суді та поліції доведеться відповідати всім! Не допоможуть ні покровителі, ні блат, ні брехня!

Згаданих та інших болючих морально-етичних виразок насамперед не поспішають позбуватися ті батьки сімейств, котрі не перебиваються на хлібі, молоці та кашах, а можуть дозволити собі непогано харчуватися, перехилити чарку-другу спиртного або видудлити не один літр пінистого пива! Отакої! І чого ж слід чекати від їхніх дітей, коли підростуть?!

Питається, коли ж на їхні «невинні пустощі» рішуче наступлять незгідні з п’яними гульбищами, приправленими брудними матюками, криками, крадіжками та іншими «геройськими» вчинками?! Гадаю, тоді, коли… зачеплять їхні власні інтереси! Перші ж, у відповідь, можуть пустити в хід важку «артилерію»: міцні кулаки або гострий ніж. За таких обставин, навіть, може дійти до вчинення кривавого злочину.

За словами голови Нововоронцовського районного суду Вячеслава Олександровича Каневського (на фото), останнім часом доводилося розглядати адміністративні на кримінальні справи про домашнє насилля, браконьєрство на Каховському водосховищі, сусідські «війни», крадіжки майна, пограбування магазинів, заподіювання тяжких тілесних травм, несумісних із здоров’ям та життям, сусідські «війни»… У суді не забувають імена і не зовсім доброчесних громадян котрі намагаються «перестрибнути» через скоєне зло, як через старий паркан, не бажаючи стати на шлях виправлення, а навпаки, протиставляють себе українському суспільству. А інші ж, покинувши рідне дитя, не поспішають сплачувати аліменти! Навіть, у всеукраїнському Реєстрі значаться їхні імена» Як мовиться, й на них у правоохоронців району – районного суду, відділення поліції, прокуратури та інших державних органів - знаходиться уздечка!.

…Рішенням виконкому однієї зі сільрад району названих малолітніх діток було негайно відібрано та влаштовано до дитячого відділення «Комунальне неприбуткове підприємство «Нововоронцовська районна лікарня» (в.о. директора Олег Діденко). Зважаючи на обставину, що не були створені належні умови для проживання, заявлено вимогу про відібрання у Валентини малолітніх дітей Іванка та Алінки, без позбавлення батьківських прав. А також вирішено передати службі у справах дітей РДА для подальшого влаштування та стягнення з їхньої матері аліментів у розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму. Молоду маму, котра самоусунулася від створення належних умов та виховання синочка й донечки, зобов’язано відкрити для них особові рахунки у нововоронцовському відділенні Ощадбанку України. Для перерахунку аліментів.

Неодноразово спілкуючись із начальником служби у справах дітей РДА Юлією Йосипівною Хупавченко, довідався, що братик та сестричка вже влаштовані в велику родину. Їх там зігрівають теплом і турботою.

Аби резонансна справа потрапила на робочий стіл голови районного суду, сільрадою, провідним спеціалістом служби у справах дітей Г.С.Чумак, начальником відділу центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді О.Р. Бриж, інспектором ювенальної превенції А.М. Рокитянським було проведено ретельне обстеження та складено акт про умови проживання у помешканні Валентини. Вилучення діток відбулося у присутності провідного спеціаліста служби у справах дітей Г.С. Чумак, інспектора ювенальної превенції А.М.Рокитянського.

В окремій Ухвалі іменем України, районний суд постановив: «…повідомити Нововоронцовське відділення Бериславської місцевої прокуратури та Бериславський відділ поліції ГУНП в Херсонській області про наявність у діях Віри ознак кримінального правопорушення…».Встановлено термін для надання відповіді про результати перевірки та вжиті заходи протягом 30 днів з дня отримання даного Рішення іменем України».

Є надія, що жінка змінить ставлення до діточок, зігрівши їх материнською доніжністю і турботою. Ніхто й ніщо на білому світі, а лише рідненька матуся, може подарувати їм усе найкраще, нерідко обділяючи себе.

І нехай ця історія приверне увагу тат і мам, котрі незадовільно піклуються про власних діточок. Або: покинувши дитинку, накопичили тисячі гривень боргів за аліменти та «цілять» гроші, аби не притягнули до відповідальності! Ставши дорослими, доньки та сини можуть суворо спитати з них! А це чи не найтяжче випробування у житті?! Є непоодинокі факти, коли батьки можуть схаменутися, та іноді буває запізно. Жевріє надія, що невесела історія з молодою матір’ю та її діточками, не повториться ні з нею, ні з іншими молодими родинами. Наша героїня ще може стати ЗРАЗКОВОЮ МАТІР’Ю!

Так, районний суд Іменем Української держави не позбавив її найдорожчого на світі – материнства! А дав можливість виправитися та стати люблячою матір’ю своїх діточок. І небайдужі односельці та сільська громада можуть їй допомогти!

Остання крапка за судом...

Микола ГУРЕПКО, журналіст Інформаційної агенції об’єднання журналістів Всеукраїнської ГО «ЖУРНАЛІСТИ ПРОТИ КОРУПЦІЇ», м. Київ, член Національної спілки журналістів України, Національної спілки письменників України, Національної спілки незалежних журналістів України.
Фото автора.

ВІЗИТКА. ГУРЕПКО М.М. відзначений державною нагородою України, відзнакою Президента України, медаллю «ЗА ПРАЦЮ І ЗВИТЯГУ», Почесною грамотою Верховної Ради України «ЗА ОСОБЛИВІ ЗАСЛУГИ ПЕРЕД УКРАЇНСЬКИМ НАРОДОМ» та нагрудним знаком, медаллю МВС України «ЗА СПРИЯННЯ ОРГАНАМ ВНУТРІШНІХ СПРАВ УКРАЇНИ», відзнакою НСНЖУ та ВГО «Журналісти проти корупції! «ЗА ПРОФЕСІЙНУ ПРАЦЮ» та багатьма іншими.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter