21 лютого 2020 року минає 45 років від дня смерті нашого земляка, Героя Радянського Союзу Михайла Павловича Карнаушенка.

Народився він 12 грудня 1906 року в с. Локня Миропольського району Сумської області. Рано почав трудову діяльність — батраком у куркулів з 12 років, потім працював теслею, столяром на цукровому заводі, з 1930 по 1933 — на комсомольській роботі і голова споживспілки у Харківській області. До 1941 року був секретарем партійної організації та заступником голови колгоспу і головою сільської ради у Скадовському районі. З 1941 року брав участь у боях Другої світової війни. Гвардії старший лейтенант Карнаушенко командував батальйоном 62-ї армії, що вела бої за звільнення рідної землі від нацистських окупантів. Та свій найвищий подвиг він здійснив на території Польщі при форсуванні річки Вісла. Це було 1 серпня 1944 року в районі міста Магнушев. Батальйону Карнаушенка наказано першому з полку під шквальним вогнем ворога переправитися через річку , захопити плацдарм і утримувати його, сприяючи форсуванню іншими підрозділами. Організовано, за 90 хвилин у повному складі, батальйон Михайла Павловича на 14 армійських понтонах переправився на лівий берег Вісли, зайняв плацдарм і під час боїв розширив його вглибину на 7 кілометрів за три дні. Проти бійців ворог підтягнув переважаючі сили. У їх складі тільки танків було 17. Карнаушенко не став чекати наступу фашистів, а вирішив напасти першими. Вночі бійці батальйону підкралися до німецької танкової колони, що стояла на вузькій дорозі між болотами, і атакували її з автоматами і гранатами, підбивши першу і останніх дві машини. Фашистів було зупинено. За три дні боїв на плацдармі лише 27 бійців батальйону було поранено. За високу бойову майстерність та героїзм Указам Президії Верховної Ради СРСР від 24 березня1945 року Карнаушенку М. П. присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Після війни М.П працював заступником голови Скадовського райвиконкому, а після закінчення Одеської партійної школи в 1949 році обирається головою Нововоронцовської районної ради. Все його подальше життя пов’язане з Нововоронцовщиною. З 1955 року працює головою колгоспу «Червонофлотець» у с.Дудчани.

Згодом довгий час очолює риболовецьку артіль «Заповіт Ілліча», а перед виходом на пенсію працював головою селищної ради у Нововоронцовці.

Нагороджений орденами Леніна, Олександра Невського, Червоної Зірки, Трудового Червоного Прапора та багатьма медалями.

Після тяжкої хвороби помер 21 лютого 1975 року. Похований на старому кладовищі в смт. Нововоронцовка.

Його іменем названа вулиця в селищі. Художник Б. Щербаков (видавництво «Образотворче мистецтво») написав портрет М.П. Карнаушенка.

До 45-тих роковин світлої пам’яті Героя Радянського Союзу оформлена сторінка календаря знаменних і пам’ятних дат абонементу КЗ «Нововоронцовська центральна районна бібліотека» «Вічно і поіменно – в наших серцях», як щира данина поваги до тих, хто боронив рідну землю. Виставлені світлини, друковані матеріали, які розповідають про Карнаушенка М.П., людину, Героя.

Подвиги учасників бойових дій — це та велика і велична правда історії, яку не спотворити і не перекреслити жодними змінами. Це взірець реального, дієвого патріотизму для кожної чесної людини і свідомого громадянина, наочне свідчення єдності усіх поколінь нашого народу. У єдності наша сила.

Валентина Тартиця, директор районного музею

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter