27 лютого виповнюється 76 років від Дня визволення селища Нововоронцовка від німецько-фашистських загарбників. Це сталося у результаті вдалого проведення Нікопольсько-Криворізької операції військами 3-го і 4-го Українських фронтів з 30 січня по 29 лютого 1944 року.

У напрямку Нововоронцовки діяли війська 6-ї армії, які рано вранці 27 лютого перейшли у рішучий наступ і назавжди звільнили Нововоронцовку та інші населені пункти району від окупантів.

Бої за звільнення селища вела безпосередньо 333-тя стрілецька дивізія, якою командував генерал-майор Голоско.

У числі перших, хто увійшов у Нововоронцовку, були командир розвідувальної роти цієї дивізії старший лейтенант Георгій Федорович Літвінов та капітан Іслам Ісакович Сафіулін, яким згодом було присвоєно звання Почесних громадян Нововоронцовки.

У зведенні Радіоінформбюро за 27 лютого 1944 року повідомлялось:

«Південніше Апостолово наші війська заволоділи районним центром Миколаївської області Нововоронцовкою і населеними пунктами Осокорівка, Фирсівка, Золота Балка, Гаврилівка, Петропавлівка, Хрещенівка, Володимирівка».

Роки відходять. Чимало стирається у пам’яті про ті жахливі події. Але нинішнє і прийдешні покоління ніколи не забудуть імена тих, хто не шкодував себе, боронив наші міста і села від фашистської нечисті. Мешканці нашого району зробили вагомий внесок у загальну справу розгрому завойовників. На початку війну у діючу армію з району було мобілізовано 3325 чоловік та створено народне ополчення у складі 1290 чоловік.

На жаль, 1954 наших земляки загинули на різних фронтах цієї бойні. Всі вони проявляли особливу стійкість, відвагу та героїзм.

При звільненні Криму здійснив мужній подвиг і загинув уродженець Нововоронцовки, Герой Радянського союзу, гвардії молодший лейтенант Іван Михайлович Бережний. У битві за Дніпро удостоєні звання Героя Радянського союзу Володимир Степанович Стрижак та Михайло Петрович Нагорний. А за форсування річки Вісла — Михайло Павлович Карнаушенко.

В цілому, ця кровопролитна бійня ХХ століття принесла численні жертви. Тільки за визволення нашого району загинули 2287 солдатів і офіцерів Радянської армії, які покояться у 17 братських могилах — святинях наших мешканців. У шаленій боротьбі за визволення села Дудчани повторив подвиг О.Матросова і загинув Герой Радянського Союзу Мінігалі Губайдулін. Окремо слід наголосити і про велич заслуг працівників тилу. Адже тільки серед жителів селища Нововоронцовка 59 осіб нагороджені медаллю «За доблестный труд в Великой Отечественной войне 1941-1945 гг».

Тож щира подяка всім, хто визволяв нашу землю, кував перемогу в тилу, відбудовував зруйновані села, засівав зерном зранену війною землю у повоєнні часи.

Шановні ветерани війни і праці, діти війни! Своєю мужністю та невтомною працею Ви показали вражаючий приклад того, як треба любити свій народ, берегти рідну землю, творити всенародний добробут і саме цим заклали міцні підвалини нашого сьогодення.

У нинішніх непростих умовах весь ветеранський актив вступив у стадію належного відзначення 75-річчя Великої Перемоги. Розроблено Звернення до всіх мешканців району про посилення роботи по увіковічненню пам’яті бойових і трудових подвигів нашого славного старшого покоління. Наш обов’язок – переконати всіх про їх величні заслуги.

Мусимо оточити всенародною увагою учасників війни, ветеранів праці, дітей війни, інших людей поважного віку, забезпечити систематичне обстеження їх матеріально-побутових умов проживання та надання необхідної допомоги.

Шановні! Прийміть щирі вітання з 76-ю річницею визволення Нововоронцовщини від німецько-фашистських загарбників та побажання кожному дому, кожній родині миру, злагоди, благополуччя і добра.

Міцного вам здоров’я та довголіття.

За дорученням Президії, голова районної ради ветеранів, Почесний ветеран України Р.О.Клочанюк.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter