Починаючи з 11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила пандемію у зв'язку з поширенням коронавірусу в світі. В Україні, як і в багатьох інших країнах, ввели карантин.

Станом на 18 березня в Україні зареєстровано 14 лабораторно підтверджених випадки COVID-19. В Чернівецькій області – 10 випадків, м. Київ – 2, Київська область —1 та в Житомирській – 1.

Всього з початку 2020 року до Центру громадського здоров’я надійшло 147 повідомлень про підозру на COVID-19 (14 випадків — підтверджені лабораторно, 89 – негативні, коронавірусу немає, 44 — досліджується). З початку року вірусологічна референс-лабораторія ЦГЗ протестувала близько 500 зразків на нову коронавірусну інфекцію COVID-19.У світі було зареєстровано 182 406 випадки захворювання COVID-19, з них 79 433 осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано 101 356 випадків у 150 країнах/територіях/регіонах.

На території Європейського регіону зареєстровано 63268 випадків захворювання COVID-19.

Новий коронавірус 2019 року-це новий вірус,який спричиняє розвиток респіраторних захворювань у людей та може передаватися від людини до людини. Цей вірус уперше був ідентифікований під час розслідування спалаху в м.Ухань, Китай у грудні 2019 року.

Механізм передачі, шляхи зараження та фактори передачі інфекції, спричиненої 2019-nCoV — передача вірусу від людини до людини можлива крапельним, повітряно-пиловим, фекально-оральним та контактно-побутовим шляхами; передача вірусу від тварини до людини можлива контактним шляхом та при вживанні сирих або недостатньо термічно оброблених м’ясних продуктів.

У довкіллі коронавіруси — нестійкі, руйнуються при температурі 56°С за 10-15 хвилин. Вірус може виживати на поверхнях лише протягом декількох годин. Прості дезінфікуючі засоби можуть вбити вірус, унеможливлюючи зараження людей.

Захворювання може передаватися від людини до людини через дрібні краплі, які виділяються з носа або рота хворого COVID 19 при кашлі або чханні. Ці краплі потрапляють на оточуючі людину предмети і поверхні. Інші люди можуть заразитися в результаті дотику спочатку до таких предметів або поверхонь, а потім — до очей, носа або рота. Крім того, зараження може відбутися при вдиханні дрібних крапель, які виділяються при кашлі або чханні людини з COVID 19.

З цієї причини важливо триматися від хворої людини на відстані більше 1 метра.

Хвороба викликає ураження легень і пневмонію. Більш легкі випадки можуть нагадувати грип або застуду.

До найбільш поширених симптомів COVID 19 відносяться підвищення температури тіла, сухий кашель, задишка (ускладнене дихання). У низки пацієнтів можуть відзначатися різні болі, закладеність носа, нежить, фарингіт або діарея. Як правило, ці симптоми розвиваються поступово і носять слабо виражений характер. У деяких інфікованих осіб не виникає будь-яких симптомів або поганого самопочуття. У більшості людей (близько 80%) хвороба закінчується одужанням, при цьому специфічних лікувальних заходів не потрібно. Приблизно в 15% випадках COVID-19 виникає важка симптоматика з розвитком дихальної недостатності, яка вимагає кисневої терапії, 5% є критичними випадками, які вимагають штучної вентиляції легень.У багатьох пацієнтів корона вірус спричиняє запалення обох легень (пневмонію).

Симптоми захворювання можуть проявитися через 2-14 днів, найпізніше — через 28 днів після зараження коронавірусом, тобто людина може бути заражена коронавірусом, але не підозрювати про небезпеку.

Для COVID-19 поточні дослідження показують, що старший вік і наявні супутні захворювання (наприклад артеріальна гіпертензія, захворювання серця або діабет) підвищують ризик розвитку важкої інфекції. Було відмічено, що діти страждають менше, ніж дорослі, і що частота випадків у віковій групі 0-19 років низька. Додаткові попередні дані, отримані в домашніх господарствах в Китаї, показують, що діти заражаються від дорослих, а не навпаки.

Запідозрити інфікування коронавірусною інфекцією можна у осіб, у яких:

1) наявне гостре респіраторне захворювання з будь-яким ступенем тяжкості;
2) якщо за 14 днів до початку захворювання, відбулась будь-яка з наступних ситуацій:
3) близький фізичний контакт з особою, що має підтверджений випадок 2019-nCoV ;
4) історія подорожі до або проживання в м.Ухань, провінція Хубей, Китай;
5) перебування з туристичною метою або з метою роботи в країні, де звітувались випадки 2019-nCoV ;
6) прямий контакт з тваринами, якщо встановлено, що коронавірус циркулює у тваринній популяції або є припущення, що інфекція 2019-nCoV .

При наявності підвищеної температури тіла, кашлю і утрудненого дихання слід звертатися за медичною допомогою до лікувального закладу.
Також з приводу захворювань на ГРВІ та підозру на коронавірусну інфекцію можна проконсультуватись по телефону із своїм сімейним лікарем, який надасть рекомендації щодо правильних дій.

Особи з легкими респіраторними симптомами,підозрою на інфекцію 2019-nCoV можуть підлягати амбулаторному лікуванню та потребують ізоляції. Варто зауважити, що рішення стосовно медичної допомоги в домашніх умовах приймається тільки і тільки лікарем після оцінки безпеки домашнього середовища та ретельної клінічної оцінки стану пацієнта.

Особи з симтомами хвороби повинні залишатися вдома та дотримуватись санепідрежиму до тих пір, поки не буде доведено відсутність хвороби на підставі клінічних та /або лабораторних результатів. Контактні (тобто ті, хто контактував із хворим, але не має ознак захворювання) можуть самоізолюватися вдома. Їм не потрібен інфекційний стаціонар.

Особи з тяжкими симптомами гострих респіраторних вірусних інфекцій та з підозрою на інфекцію 2019-nCoV потребують негайної госпіталізації.

Незважаючи на те, що в даний час в Китаї проводяться клінічні випробування ряду лікарських засобів і розробляється більше 20 вакцин для COVID-19, на жаль в даний час немає ліцензованих вакцин або терапевтичних засобів для COVID-19. Наразі МОЗ України розробило Стандарт медичної та фармакологічної допомоги COVID-2019 згідно якого проводиться лікування хворих на коронавірусну інфекцію.

КМУ, МОЗ України, НСЗУ, Центр громадського здоров’я, органи державної влади впроваджують найкращі світові практики для попередження поширення захворювання. Разом з тим, запобігання поширенню та ліквідація оголошеної ВООЗ пандемії коронавіусної інфекції на рівні нашої країни потребуватиме зусиль від кожного громадянина нашої держави, а саме: дотримання всіх оголошених Урядом рекомендацій та попереджувальних заходів.

Тому ми звертаємось до пацієнтів з порадами.

На період об’явленого карантину з 12 березня до 3 квітня 2020року утримайтесь від відвідин лікарів з метою проведення профілактичних медичних оглядів, планових щеплень, планових відвідувань вагітних в жіночій консультації, отримання довідок та інших документів. З будь-якими питаннями стосовно стану здоров’я, окрім екстрених випадків, рекомендуємо телефонувати до свого сімейного лікаря або в реєстратуру медичного закладу по тел. (098) 332-69-92.

Також повідомляємо, що пацієнти, які потребують «Доступних ліків» можуть отримати від сімейного лікаря електронний рецепт без відвідування амбулаторії в телефонному режимі.

Звертаємося також і до осіб, які повернулись на постійне місце проживання до нашого району з країн Євросоюзу чи інших держав, де зафіксовано спалах коронавірусу зателефонувати до реєстратури центру первинної медико-санітарної допомоги за тел. (098) 332-69-92 з метою ведення обліку пацієнтів, які знаходяться в зоні ризику та оперативно реагувати на погіршення їх стану.

Щоб не захворіти:

— Уникайте контакту з людьми із симптомами ГРВІ. Мінімальна дистанція — 1,5 метра;
— Дотримуйтесь етикету кашлю — дуже часто ми кашляємо у свою долоню. Тобто віруси, які опиняються у нас на руці, переносимо далі – на телефон, поручні у транспортні, дверні ручки тощо. А потім цим користується наступна людина. Щоби не передавати віруси, слід кашляти у лікоть. А якщо кашляємо у серветку, то вона має бути одноразова, яку відразу викидаємо, а не пхаємо у кишеню;
— Медична маска не захищає від зараження вірусами. Носити її повинні лише люди із симптомами респіраторних захворювань, медпрацівники та особи, що доглядають за хворими. Якщо людина хвора і не може самоізолюватися, вона повинна одягнути маску. Але не носити її увесь день, бо знову ж таки на ній накопичуються віруси. Маску треба дуже обережно знімати з вух і утилізувати. Здорові люди не повинні носити маски — ні на вулиці, ні в приміщенні. Якщо у закритому приміщенні є контакт з хворим, то найефективніше одягати респіратор або ту ж маску. Але перед тим, як її одягнути, треба помити руки. Бо торкаючись інших предметів у приміщенні, ми переносимо віруси, до того ж, одягаючи маску, наближуємо їх до обличчя, тобто до слизових оболонок;
— пийте достатню кількість рідини;
— провітрюйте та зволожуйте приміщення;
— ведіть здоровий спосіб життя;
— подбайте про повноцінний сон;
— У разі появи перших симптомів ГРВІ невідкладно зверніться до свого сімейного лікаря по телефону за порадами.

Пам’ятайте! Звичайне миття рук попереджає зараження не лише новою коронавірусною інфекцією, а й низкою інших небезпечних захворювань. Мити руки варто 20 - 40 секунд теплою водою з милом або обробити антисептиком, вміст спирту в якому не менше 60%.

Дотримання всіх запобіжних заходів та порад жителями району дасть змогу не допустити занесення та поширення на території району нової коронавірусної інфекції.

Будьте обачні! Дотримуйтесь вимог протиепідемічного режиму на період карантину!

Піклуйтеся за своє здоров’я та здоров’я своїх рідних!

Адміністрація КНП «Нововоронцовський РЦПМСД»

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter