Коль пшеница в полях
Колосится, значит
Кто-то всерьез не доспал
Коль пшеница та жемчугом зреет,
Значит, кто-то трудился не зря.

Інколи думаю про те, чи відшукають люди у своїй мові слово, яке могло б порівнятися по своєму значенню зі словами «Земля» і «Хліб»?

Хіба що, слово «Мати» має право стояти поряд з ними – іншим не дано.

Хліб – найголовніший і найдорожчий плід матері-землі і рук чоловічих, тож хлібороби кожного року придають особливу увагу його вирощенню. Не виняток і нинішній рік: хлібороби села Новоолександрівки робили все необхідне, щоб отримати непоганий врожай зернових. І ось настав час збирати вирощений врожай зернових.

Погодні умови дали можливість розпочати жнива у червні. Найбільший клин зернових у ПрАТ «Придніпровське» (директор Світличний М.Г.), який сягнув 2000 га озимої пшениці і 300 га озимого ячменю. Тож цей колектив заздалегідь готувався до проведення збирання зернових, звісно, що до збирання врожаю готувалися і хлібороби-одноосібники.

Я завжди не був байдужий до проведення жнив, бо з дитинства був учасником жнив на канікулах з четвертого класу в селі Миролюбівка був і до 10-го класу, а ще не байдужий тому, що більше десятка років керуючим збирального транспортного комплексу радгоспу «Придніпровський» під керівництвом М.Г. Світличного.

Тоді, в далекому 1977-му році, господарство досягло найвищого намолоту 13 тисяч тонн зерна. Все це вдалося нелегко, але керівник господарства, який у 1976 році очолив господарство, націлив колектив мехзагону, інженерно-технічну службу, яку я очолив, на організацію і підготовку, стару на той час техніку, на збирання врожаю, і створений збирально-транспортний комплекс зробив свою справу. Пройшли роки. Я уже давно пенсіонер, але регламент підготовки і організація його виконання живе до цього часу у цьому колективі.

Мені, пенсіонеру цього колективу, завжди хочеться побувати на полі, де йде збирання врожаю, щоб подивитися, як змінюється зернозбиральна техніка і поспілкуватися з механізаторами в полі, а також із спеціалістами, які керують цим процесом.

І ось у цьому році я знову на жнивному полі. Мене привітно зустріли начальник збирально-транспортного комплексу Капінус О.М. та начальник мехзагону Петрук С.А. ми поспілкувалися про те, як іде процес збирання врожаю. Головне, що збирання врожаю йде без гострих проблем: усі шість збиральних комбайнів забезпечені паливом, кадрами і транспортом відвантаження зерна. Головне й те, як сказали Капінус О.М. і Петрук С.А., що жнива на фінішній прямій, дякуючи високопродуктивній техніці і механізаторам, які працюють на ній, дякуючи дирекції акціонерного товариства за організацію і забезпечення технологічного процесу всім необхідним, дякуючи погодним умовам ми за дві неділі завершимо жнива.

На полі всі на своєму місці і кожен працівник, задіяний в комплексі, також на своєму місці: агрономи Сурмай А. і Тимошенко В.В., які контролюють якість збирання врожаю, інженерно-технічна служба - механіки Медвідь А.В. і Мартиненко В.Г., зварювальник Логвіненко С.І., які в будь-який момент дадуть технічну допомогу, на своєму місці в полі й медпрацівниця Шаповалова О., яка, не дай Боже біди, прийде на допомогу при потребі. На полі пильно слідкує за протипожежною безпекою ланка пожежників Швидкий І.А., Дейнека А.М., Швитко В.І. на тракторі з плугом і обладнаним усім необхідним протипожежним автомобілем.

Все продумано до дрібниць. Питання відвантаження і транспортування зерна з поля з метою попередження простою комбайна, через відвантаження зерна на шість комбайнів щодня працюють 8 вантажних автомобілів ГАЗ-53 самоскид.

На полі організовано для учасників жнив двохразове харчування: обід і вечеря, постійно є свіжа вода. Харчуються хлібороби в обладнаній усім необхідним пересувній їдальні, де може одразу сісти за столи десь чоловік 30 під дахом, який захистить від палючого сонця. і ось настала обідня перерва.
Робота комбайнів і транспорту відвантаження не припиняється.

По черзі до столової заходить то комбайнер, то його помічник, не водії також по черзі обідають. Охайні, симпатичні кухарочки Сандуленко Наташа і Шапошнікова Світлана частують смачним обідом із двох страв.

На столах, як добавка хліб, сало із ферми товариства, овочі, в чималому термосі холодний фруктовий компот.

Мене також запросили до столу і я смачно поласував добрим розсольником із бараниною з тієї ж ферми. Від другого страви я відмовився, запивши холодним компотом.

Увесь посуд, сам салон їдальні чисті, стерильні, санітарія утримується на високому рівні і зайти до їдальні, не помивши з милом рук, неможливо.

Після обіду начальник комплексу Капінус О.М. підвіс мене до ділянки пшениці на якій працюють два комбайна голландського виробництва «Ньюхоланд» комбайнери Жеребний В.С. і Вербанов Д.І. я цих умілих механізаторів добре знаю коли був завідувачем машинного двору господарства мене перший запросив привітно до кабіни «лайнера» Жеребний В.С. я сів поруч із ним на місце помічника, який його уступив, залишившись на полі. Комбайн рушив, поглинаючи хлібну масу пшениці сім’яного поля. Почуття моє не можна передати: в кабіні дійсно, як в літаку — комфорт, прохолода, панель електроніки і приладів. У комбайнера лише один важіль, на якому кнопки управління всієї машини і основних вузлів, і лише слабкий гул роботи двигуна і всіх механізмів.

Я не питав Василя про подробиці керування агрегатом, а по-доброму заздрив йому і згадав тих механізаторів, із якими працював будучи головним інженером господарства. Згадав покійного Логвіненка І.Г. який кожного року йшов на тій низькопродуктивній техніці на рекорди і неодноразово ставав лідером намолоту. За що нагороджувався державними орденами і медалями, і я про себе подумав, що дай йому тоді таку машину, в якій я сиджу, він обов'язково одержав б золоту зірку героя соціалістичної праці, згадав і інших, нажаль, покійних лідерів на жнивах. Подякувавши за таку душевну екскурсію, я перейшов до такого самого комбайна, яким керував Вербанов Д.І.

Я також проїхав із ним і бачив, що кожен, хто керує агрегатами, приділяє увагу якості збирання, особливо тим ділянкам, де хлібна маса полягла. Поряд працювали інші агрегати, якими керували Путятін О.В. помічник Сапронов О.С. комбайн «Клас», Нагорний В.О. помічник Поцепун М.В. Захаренко А. помічник Рідкоус Б.А. комбайни «Дон» «Акрос», Вакшин Н.В. помічник Калита С.Є. комбайн «Дон-1500», агрегати укомплектовані помічниками, та всім необхідним протипожежної безпеки. Я не можу не сказати як обробляється зерно з поля, це продуманий конвеєр, без великих затрат. Зерно, яке поступило з поля не лягає в бурти, а очищується і вже після очистки йде в три містких зерносховища, які збудовані за сучасними типовими проектами.

Всім цим процесом керує завідуючий перевагою Таран В.В., працюють два оператори Махиня A.Б. і Даниляк В. зерноочисного блоку, де стоять дві зерноочисні машини УЗК-50, і, звісно, два автомобілі, які забирають зерно з очищення і перевозять до зерносховища. Все, що накосили в полі за день, на ранок уже в зерносховищах — на критому майданчику лежить зерно для осіннього посіву.

Колектив акціонерного товариства завершив збирання врожаю 14 липня 2020 року у першій половині дня і уже о 16 годинні дня в Будинку тваринників дирекція провела збори всіх учасників збирання врожаю: комбайнерів їх помічників, водіїв перевозки зерна, інших допоміжних ланок проведення жнив 2020 року, економістів, бухгалтерів.

З інформацію про підсумки збору врожаю поточного року зробив директор ПрАТ «Придніпровське» М.Г. Світличний. Він поздоровив всіх із завершенням жнив, подякував за сумлінну працю при збиранні непоганого врожаю, побажав здоров'я і кращих успіхів на хліборобські нив. В своєму виступі відзначив успіх всіх збиральних агрегатів і водіїв на перевезенні зерна. Найкращих результатів намолоту зерна досягли агрегати Жербного В.С. (помічник Гапонюк Р.П.), які зібрали 1760 тонн, Нагорного В.О. (помічник Поцепун М.В.) 1718 тонн, Вербанова Д.І. (помічник Лубінець П.) 1621 тонну, а на перевезення зерна з поля він подякував всім водіям автомобілів а лідерами перевозки зерна стали Кмітевич В.А. який перевіз 1145 тонн і Кубай В.С. перевіз 1117 тонн зерна.

На закінчення Микола Гнатович іще раз подякувати всім допоміжним ланками жнив, інженерно-технічної служби, протипожежній службі, працівникам кухні, водію Яковлеву І. який вчасно відвозив на поле всіх учасників жнив і вечері привозив з поля, а також своєчасно привозив обід і вечерю всім учасником жнив, подякував начальнику збирально-транспортного комплексу Капінус О.М., начальнику мех. загону Петрук С.А., агрономічній службі, економісту і всій бухгалтерії. Закінчуючи виступ М.Г. загострив увагу всіх присутніх на підготовці ґрунту та насіння на посів озимих з метою одержання ще кращого врожаю у 2021 році.

Я був присутній на зібранні. Я не виступав, а до зборів усіх поздоровив особисто.

Головне те, що колектив ПрАТ «Придніпровське», всі хлібороби одноосібники села Новоолександрівки вчасно зібрали непоганий врожай зернових на своїх ділянках без ніяких негараздів і без надзвичайних ситуації.

Я не можу змиритися з тим, що хлібороб залишається на самоті з проблемами. Пройшли жнива, а в районі — тихо, ніде не почуєш, не прочитаєш, яких успіхів добився хлібороб району.

Мені дехто дорікає, що я завжди пишу дописи в районку з похвалою колективу ПрАТ «Придніпровське» і його керівника М.Г. Світличного. То щоб знали всі читачі скажу, що я пишу про своє господарство, мій колектив. І воно дійсно моє, бо пропрацював там не один десяток років із цим же керівником і все те, що зроблено і в господарстві, і в селі — його заслуги.

Я впевнений, що такої технології і організації і її виконання колективом на збиранні врожаю немає ні в одному з районів області.

На моєму життєвому шляху праці в душі є три хрещених батька ц- покійний Ходков В.В. колишній директор Нововоронцовської МТС, бо під його керівництвом я розпочинав свою трудову діяльність дільничним механіком після закінчення Херсонського технікуму механізації, другий - Бурлай Я.А., який був наставником у моїй праці в «Сільгосптехніці», а третім став М.Г. Світличний, із яким я працював в радгоспі «Придніпровський» з 5 квітня 1977 року і до самого виходу на пенсію. І всі ці останні роки ми з Миколою Гнатовичем так само поряд, тільки я відпочиваю, а він все так само трудиться, і дай йому Боже сил і здоров'я, щоб ще багато років керувати господарством, яке він зберіг, бо і в районі, і в області таких господарств майже немає. Живе господарство - живе село: є робота, є колосальне поповнення бюджету сільської ради, є куди притулити свою землю, яку, спасибі, дала держава, а в мене, щоб її обробляти, в руках одна ручна лопата, і ми, жителі села, раді, що цей керівник зумів стати приватним акціонерним і бере наші земельні паї в оренду. А ми, орендодавці, спокійно спимо і очікуємо, щоб цей акціонер побільше дав за використання цього паю, не думаючи ні про пальне, ні про техніку, ні про те, що на землі треба трудитись круглий рік, щоб одержати хороший врожай, а акціонеру з цього здобутку виручені кошти треба повернути перш за все віддати державі немалі податки, виплатити заробітну плату і немалу, віддати зерно або кошти за взяті в орендну оренду наші паї, треба мати колосальні кошти щоб утримувати ввесь енергетичний комплекс обладнання і техніку і всю інфраструктуру господарства і забезпечити все це всім необхідним особливо паливно-мастильними матеріалами а крім всього цього є інші дірки, куди треба гроші, тож вдумайтесь скільки треба здоров'я, нервів, хисту керівника, щоб утримувати на плаву цей хліборобський корабель, а все це не кожному дано. Я розумію, що фермер і хлібороб одноосібник має більші здобутки, ніж я за свій пай, але йому треба думати головою і добре працювати, щоб одержувати хороші здобутки, з яких треба частку віддати тому, чий пай він узяв на буксир, а для цього треба крутиться і ночами не спати, бо він сам-на-сам, без ніякої допомоги держави. Дуже добре, коли цей хлібороб у розквіті сил, дай йому Боже здоров'я, а нам, пенсіонерам старим, уже не потягнуть цього воза. І правдиві такі слова:

Той, хто землю оре сам,
Тому в ніч не спиться
Хто віддав свій пай в оренду —
Співа й веселиться

Я завжди низько кланяюсь хліборобу, бо його праця дуже нелегка і від усього серця, і від душі вітаю хліборобів села і всього району з закінченням збирання врожаю 2020 року і бажаю всім міцного здоров'я, успіхів їм у хліборобській нелегкій справі, високих врожаїв і гарних здобутків.

З повагою пенсіонер Д. П. МИРОЄВСЬКИЙ

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter