Автор: А.М. Киричук – учитель Нововоскресенського ЗПЗСО, учасник  екскурсії
 
«Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке насправді. Не можна сказати, що ти є необхідною для життя: ти – саме життя»
(А. Сент–Екзюпері).
 

 
І дійсно, ученими доведено, що людина на 60%  складається з води і тільки на 34% та 6% відповідно з органічних та неорганічних речовин. Без води людина може прожити близько  8-9 діб, а без їжі — до 60. Тому забезпечення  населення водою сьогодні є одним із пріоритетних напрямків державної політики.
 
Згідно з річним навчальним планом, 11 червня 2021 року учні Нововоскресенського ЗПЗСО завершили проходження двотижневої навчальної практики навчальною екскурсією з метою вивчення питання  водопостачання населення (на прохання адміністрації школи про проведення цього заходу щиро відгукнулось керівництво КП «Комунсервіс» смт. Нововоронцовка).
 
Директор підприємства Сергій Синиця особисто розповів про ситуацію з водопостачанням та наочно показав дітям увесь процес забезпечення питною водою мешканців селища: водозабір зі свердловин- очисні споруди — подача води споживачу:
 
«Як бачите, діти, наші насосні станції №1 та №2 розташовані на мальовничому дніпровському узбережжі, на березі Каховського водосховища, яке є другим за величиною та запасами прісної води в Україні. Проте питною водою селище Нововоронцовка забезпечується зовсім не з нього, як здається на перший погляд. Вода  викачується з двох свердловин насосної станції №1 та з двох свердловин насосної станції №2, яка знаходиться на іншому березі затоки.
 
До речі, звідти вода  подається до очисних споруд по трубі діаметром 200 мм, що прокладена по дну затоки. Відстань до очисних споруд досить значна і становить відповідно 5,5 км та 6 км. На жаль,  всі спроби знайти питну воду ближче до селища ні до чого не привели: три роки тому було зроблено чергову спробу знайти підземну воду на території Нововоронцовки, проте буріння 7 свердловин фірмами з Кривого Рогу та Херсона не мали бажаного результату. Зрозуміло, що така віддаленість свердловин від споживача потребує додаткових витрат на транспортування води.
 
Крім цього,  на собівартість води впливає ще  багато інших чинників: вартість споживчих енергоносіїв, засобів якісної очистки, фінансування ремонту та вдосконалення обладнання і, все ж таки, вирішальне- відстань транспортування. Через це  вартість води в різних селищах громади відрізняється. Наприклад, у с. Осокорівка  вона значно дешевша через менші витрати на її транспортування, а нам  доводиться використовувати воду, що знаходиться в артезіанських свердловинах на їх території. Уявіть собі, скільки б коштувала вода в пустелі, де її взагалі немає. Ми не в змозі впливати  на вартість електроенергії, комплектуючих запчастин для насосних станцій, але ми працюємо над пошуком можливості зменшення цих витрат. Адже кожен господар намагається якимось  чином заощаджувати кошти і свої, і споживачів води. Ми не виняток. Після капітального ремонту насосних станцій та очисних споруд там установлено економічні, з точки зору витрат електроенергії, насоси».
 
Саме їх наші дітлахи побачили на очисних спорудах. Тут вода накопичується в спеціальних ємностях, де  після грубої очистки проходить спеціальну, додаткову  —  через кварцовий пісок. Ці ємності працівники установи з любов’ю називають «наші водяні танки». І дійсно, розміри вражають. Об’єм усіх ємностей становить близько 3 тис. тонн! Кожен із трьох насосів, якими обладнано машинне відділення очисних споруд, працюють почергово  протягом доби і за годину  закачують у водогін до 300 кубометрів води.
 
Вразила учасників екскурсії і доглянута територія підприємства, на якій, з надією на майбутнє,  висаджено молодий садок.
 
Вислухавши цікаву розповідь, діти засипали Сергія Володимировича по — дитячому простими, але  разом із тим по-дорослому актуальними запитаннями:
 
— В якому селищі найбільш очищена  вода, а де найсмачніша?
 
— А чи можна створити такі очисні споруди, щоб можна було вживати воду не із свердловин, а з водосховища?
 
— Чому мінеральна вода в магазинах різних марок має  різну ціну?
 
— А за рахунок чого можна зменшити собівартість води?
 
Хлопчиків цікавила техніка, обладнання насосних станцій, а дівчаток турбувало, чим досягається якість очищення води.
 
На всі запитання Сергій Володимирович відповідав зовсім по-дорослому, але  простою  мовою,  зрозумілою  всім.
 
Приємним етапом екскурсії стало зібрання навколо «польового» столу, куди запросили екскурсантів господарі,  пригостивши гостей солодощами та напоями. Дзвінке дитяче «щиро дякуємо» розлетілось далеко за межі території  КП «Комунсервіс» та відтворилось в щирій усмішці та блиску в очах гостинного директора Сергія Володимировича Синиці.
 
СИНИЦЯ С.В. ( Директор КП «Комунсервіс»):
 
— Я дуже задоволений. Двері нашого КП відкриті для кожного, а для дітей — у першу чергу. Діти — наше майбутнє, їх цікавить, в якому стані ми передамо в їхні руки всі багатства країни, а наша задача — передати їм свої знання, уміння, зарядити енергією. На превеликий жаль, це лише друга екскурсія, яку ми провели для дітей на нашому підприємстві. Будемо раді усім гостям.
 
БЕЗВЕРХА А.В. (Керівник групи, вчитель Нововоскресенського ЗП ЗСО ):
 
— Ми дуже вдячні небайдужим людям нашої громади, які зацікавлені у вихованні майбутнього покоління. Минулого тижня за сприяння депутата селищної ради Нововоронцовської селищної ТГ Баранова Е.М. було організовано екскурсію на сонячну електростанцію, яка є прикладом використання альтернативних  видів електроенергії. Сьогодні проведена дуже цікава, пізнавальна екскурсія з вивчення питання здійснення очистки та водопостачання питної води. Для організації кожної поїздки, крім бажання, треба транспорт. Приємно констатувати, що на сьогодні за сприяння селищного голови Нововоронцовської селищної ТГ Марчука В.В. та начальника  відділу з гуманітарних питань Нововоронцовської селищної ради Литовченко Н.Ю. питання надання автобуса Нововоскресенському ЗПЗСО вирішено позитивно. Отже, ми будемо вдячні всім керівникам підприємств, приватних організацій за допомогу в організації пізнавальних екскурсій незалежно від напрямку діяльності. Щира подяка директору Синиці С.В., головному бухгалтеру Лівшенко Т.А., дружньому колективу працівників КП «Комунсервіс» за подароване дійство.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter