Ольга МАТВІЄНКО - головний спеціаліст архівного відділу Бериславської районної державної адміністрації Херсонської області

24 серпня 1991 року Верховна Рада УРСР ухвалила Акт, відповідно до якого було проголошено незалежність України та створення самостійної української держави.

Як жив наш район у ці дні тридцять років тому, адже цей перехідний період супроводжувався змінами в політичному житті, економіці, свідомості людей, крахом певних ідеалів і принципів, за якими жило суспільство довгі роки. Свідчення про ці історичні події містять матеріали, які перебувають на постійному зберіганні в районному архіві, і до уваги читачів пропонуємо знайомство з офіційними документами періоду 24 серпня – кінця 1991 року.

В районній газеті «Ленінський шлях» від 24 серпня 1991 року була опублікована інформація про проведення в райкомі Компартії України наради партійно-радянського активу, на якій секретарям первинних партійних організацій району було доручено вести роботу серед населення по роз’ясненню політичної обстановки, провести партійні збори по обговоренню проекту Програми КПРС та інші завдання. Проте комуністам не вдалося їх втілити, адже вже 30 серпня 1991 року, на виконання постанови Верховної Ради України від 24 серпня 1991 року, було видано розпорядження за № 72-р голови виконавчого комітету Нововоронцовської районної Ради народних депутатів Фісінчука А.І. «Про департизацію державних органів», відповідно до якого було припинено діяльність первинної організації Компартії України райвиконкому та зобов’язано керівників управлінь та відділів райвиконкому, виконкомів Нововоронцовської селищної та сільських Рад народних депутатів прийняти відповідні рішення про департизацію. Першими на його виконання припинили свою діяльність первинна територіальна партійна організації при Нововоронцовській селищній Раді народних депутатів відповідно до розпорядження голови виконкому селищної Ради від 04 вересня 1991 року за № 8 та первинна партійна організація колгоспу «Дніпро» згідно з рішенням виконкому Михайлівської сільської Ради народних депутатів від 17 вересня 1991 року за № 27.

Рішенням виконкому Нововоронцовської районної Ради народних депутатів від 27 серпня 1991 року за № 110 «Про виконання Указу Президії Верховної Ради України «Про тимчасове припинення діяльності Компартії України» була утворена комісія для передачі майна райкому Компартії України на баланс районного виконавчого комітету районної Ради народних депутатів. Районним відділом внутрішніх справ були опечатані і взяті під охорону всі партійні службові приміщення.

Відповідно до розпорядження голови виконавчого комітету Нововоронцовської районної Ради народних депутатів від 25 вересня 1991 року за № 80-р було створено робочу групу на чолі з завідуючою районним архівом Гусинською Н.В. для приймання на державне зберігання документів архіву та діловодства районного комітету Компартії України, які, в подальшому, були передані на зберігання до державного архіву Херсонської області.

Вже 10 жовтня 1991 року на VIII сесії Дудчанської сільської Ради народних депутатів XXI скликання було прийнято рішення про підняття на будівлі сільської Ради національного українського прапора поряд з державним прапором. Наступною 22 жовтня таке рішення прийняла Михайлівська сільська Рада народних депутатів, а 05 грудня до них приєдналася Золота Балка. З виступу депутата Краснікова С.В. на сесії Золотобалківської сільської Ради народних депутатів: «Товариші депутати! Мені здається, що соромно має бути нам, українцям з діда-прадіда, що проживаємо на землі, де гуляла козацька вольниця, де води Дніпра-Славути досі пам’ятають славну історію України за те, що досі не згадуємо про національний прапор України. Чужі держави признали його, а ми… Пропоную підняти над приміщенням сільської Ради народних депутатів національний прапор України!»

Тим часом, в очікуванні змін, район продовжував жити своїм життям. Колгоспи готувалися до роботи в зимовий період, правління приймали рішення про прийняття в члени колгоспу та звільнення, заслуховували керівників виробничих дільниць про роботу їх підрозділів, вживали заходів щодо соціального захисту пенсіонерів – здійснювали за рахунок господарств оплату за обробіток городів та водозабезпечення, виділяли пшеницю відповідно до відпрацьованого трудового стажу в господарствах та інше, адже в країні вже були введені купони для придбання самих необхідних речей і продуктів. На сесіях та засіданнях виконкомів селищної та сільських рад заслуховувалися звіти депутатів про виконання наказів виборців та ставилися нові завдання, затверджувалися заходи по проведенню виборів першого Президента України та всеукраїнського референдуму, на якому наш народ повинен був прийняти історичне рішення – підтвердити Акт проголошення незалежності України.

З вересня 1991 року районна газета «Ленінський шлях» - орган Нововоронцовського райкому Компартії України і районної Ради народних депутатів отримала назву «Вісті» і, відповідно до реєстраційного посвідчення Херсонського обласного управління преси від 30 серпня 1991 р., її засновниками стали районна Ради народних депутатів та трудовий колектив редакції. В газеті розгорнулися дискусії, де були представлені різні точки зору з приводу подальшої долі нашої країни. Публікації редактора «Вістей» Комаровського В.Г., його заступника Кшановської Г.О., голови виконкому Михайлівської сільської ради Данильчук К.П. та секретаря Дем’янової Р.І., рубрики «Що ми знаємо про Україну?» за історичними матеріалами нашого місцевого письменника, краєзнавця Григорія Трояна, «Трибуна 1 грудня», де мали змогу висловитися жителі району Білан В., Співак І., Кузьо М., Кайдаш В., Матвєєв М. та інші щодо власного бачення ситуації і шляхів вирішення майбутнього нашої держави, давали змогу оцінити обстановку і прийняти виважене рішення.

Згідно з протоколом Нововоронцовської районної комісії з всеукраїнського референдуму від 01 грудня 1991 року загальна кількість громадян, які взяли участь у голосуванні, становила 17019 чол. із 18655, які мали право брати участь у всеукраїнському референдумі з підтвердження Акту про незалежність України. З них 15916 відповіли «Так, підтверджую», «Ні, не підтверджую» - 595 чол., 508 бюлетенів були визнані недійсними.

Історія дала нам шанс стати справжніми громадянами, творцями своєї держави, будівниками «власної хати», де панують «своя правда, і сила, і воля». 93,5 відсотків жителів району, які взяли участь у голосуванні, сказали своє вагоме слово і цим підтвердили рішення будувати незалежну Україну власними силами, жити власним розумом, власною працею, відповідаючи за кожен свій крок і відчувати реальні результати своїх трудових зусиль.

Додати коментар


Захисний код
Оновити

Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter